| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Color | Black |
| Rubber Hardness | Medium |
| Material | Commercial Neoprene 60 Duro |
| Rubber Type | Neoprene |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 1/4 in |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Modified Item | No |
| Brand | AAR |
| Sheet Length | 12 in |
| Sheet Width | 12 in |
Check the listing for details. Neoprene Rubber Sheet Solid, Flexible 1/4" Thick 12" x 12" Sq Ft Pad 60A Black. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 19.99 USD. Its outstanding physical toughness makes it an excellent all-purpose rubber. Its physical and chemical properties make it heat, chemical, oil and ozone resistant, especially when compared to regular rubber.