| Non-Domestic Product | No |
|---|---|
| Color | Black |
| Rubber Hardness | Medium |
| Material | Commercial Neoprene 60 Duro |
| Rubber Type | Neoprene |
| Sheet Thickness | 1/16 in |
| Rubber Color | Black |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Modified Item | No |
| Brand | AAR |
| Sheet Length | 12 in |
| Raw Material Type | Rubber Sheet |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Sheet Width | 12 in |
Check the listing for details. Neoprene Rubber Solid Flex Sheet 1/16" Thick x 12" x 12" Sq Ft Pad 60 Duro Std. Color: Black, Condition: New. Listed at 9.97 USD. Its outstanding physical toughness makes it an excellent all-purpose rubber. Its physical and chemical properties make it heat, chemical, oil and ozone resistant, especially when compared to regular rubber.