| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Brand | Rubber Sheet Warehouse |
| Rubber Hardness | Medium |
| Sheet Length | 36 in |
| Rubber Type | Neoprene |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 1/16 in |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Sheet Width | 18 in |
Check the listing for details. Neoprene Rubber Solid Sheet 1/16 Thick x 18" Wide x 36" Long 60A Duro, Black. Condition: New, Made in United States. Listed at 36.00 USD. Chloroprene Rubber (CR), widely known as Neoprene®, was one of the first oil resistant synthetic rubbers. However, it has only moderate resistance to petroleum-based oils and fuels. It can be considered as a good general purpose rubber with an excellent balance of physical and chemical properties.