| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Color | Black |
| Rubber Hardness | Medium |
| UPC | Does not apply |
| Material | Commercial Neoprene 60 Duro |
| MPN | .2501212 |
| Rubber Type | Neoprene |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 1/4 in |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Modified Item | No |
| Brand | AAR |
| Sheet Length | 12 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Sheet Width | 12 in |
Check the listing for details. Neoprene Rubber Solid Sheet 1/4" Thick x 12" x 12" Sq Ft Pad 60 D Std Flex. Color: Black, Condition: New. Listed at 18.29 USD. NEW commercial grade Neoprene rubber 1/4 X12"X12" Benefits of Neoprene This is perhaps one of the greatest advantages to using neoprene. Its outstanding physical toughness makes it an excellent all-purpose rubber. Its physical and chemical properties make it heat, chemical, oil and ozone resistant, especially when compared to regular rubber FREE SHIPPING Description. Neoprene rubber is one of the most popular rubbers of today. It can be use in Bumpers,pads,gaskets,mats,covers, and general flange applications. Features: Ozone,UV,oil resistant, chemical,sea water resistant. Specs: Durometer: 60 +/-5 PSI: 725 (MTS) TEMP: -20F TO 170 F Elongation:300% 100% QUALITY GUARANTEE FREE SHIPPING