| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Rubber Hardness | Firm |
| MPN | Does Not Apply |
| Rubber Type | Neoprene |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 1/16 in |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Brand | ALL ABOUT RUBBER |
| GASKET MATERIAL | RUBBER MATERIAL |
| Durometer (Shore OO) | 0 |
| Model | NEOPRENE RUBBER 60 DURO SHORE A |
| Sheet Length | 12 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Sheet Width | 12in |
Check the listing for details. Neoprene Rubber Solid Sheet w/ Peel-Back Adhesive 1/16" Thk x 12" x 12" Pad. Condition: New. Listed at 15.68 USD. NEW commercial grade Neoprene rubber Adhesive one side 1/16 thk x12" wide x 12" long FREE SHIPPING Neoprene rubber is a highly resistant material and is used for a variety of outdoor and marine applications Benefits of Neoprene This is perhaps one of the greatest advantages to using neoprene. Its outstanding physical toughness makes it an excellent all-purpose rubber. Its physical and chemical properties make it heat, chemical, oil and ozone resistant, especially when compared to regular rubber Description. Neoprene rubber is one of the most popular rubbers of today. It can be use in Bumpers,pads,gaskets,mats,covers, and general flange applications. Description. Neoprene rubber is one of the most popular rubbers of today. It can be use in Bumpers,pads,gaskets,mats,covers, and general flange applications. Features: Ozone,UV,oil resistant, chemical,sea water resistant. Specs: Durometer: 60 +/-5 PSI: 725 (MTS) TEMP: -20F TO 170 F Elongation:300% PSA ACRYLIC ADHESIVE ONE SIDE.High tack, load dead load acrylic adhesive. exhibits excellent initial tack, high peel strength and moderate shearCOLOR-BLACKDENSITY-7COMPRESSION DEFLECTION AT 25%- 5-9 PSIELONGATION % MIN- 150TENSILE STRENGTH- 120 PSITEMP--21°F to 220°F 100% QUALITY GUARANTEE FREE SHIPPING