| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Brand | AAR |
| 60A+/-5 Durometer | Solid Black Rubber |
| MPN | Does Not Apply |
| Sheet Length | 10 Feet |
| Rubber Type | Neoprene |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 1/4 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Sheet Width | 2 in |
| PSA | Pressure Sensitive Adhesive |
Check the listing for details. Neoprene Sheet Rubber SOLID 1/4" Thk x 2" W x 10-Ft Strip w/ Peel-Back Adhesive. Condition: New. Listed at 26.99 USD. NEOPRENE RUBBER ROLL 1/4"X2"X10 FT PSA ADHESIVE ONE SIDE. NEW commercial grade Neoprene rubber 1/4 thk x 2"wide X 10 FT long Description.Neoprene rubber is one of the most popular rubbers of today. It can be use in Bumpers,pads,gaskets,mats,covers, and general flange applications. Features: Ozone,UV,oil resistant, chemical,sea water resistant.Specs:Durometer: 60 +/-5PSI: 725 (MTS)TEMP: -20F TO 170 FElongation:300% PSA ACRYLIC ADHESIVE ONE SIDE.High tack, load dead load acrylic adhesive. exhibits excellent initial tack, high peel strength and moderate shearCOLOR-BLACKDENSITY-7COMPRESSION DEFLECTION AT 25%- 5-9 PSIELONGATION % MIN- 150TENSILE STRENGTH- 120 PSITEMP--21°F to 220°F 100% QUALITY GUARANTEEITEM IS SOLD ONLY BY THE ROLL 10 FT LONG EACH.