| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 14 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Color | Black |
| Rubber Hardness | Medium |
| Material | Commercial Neoprene 60 Duro |
| MPN | AR1/8X1X10 |
| Rubber Type | Neoprene |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 1/8 in |
| Durometer (Shore A) | 60 - 70 |
| Modified Item | No |
| Brand | AAR |
| Sheet Length | 120 in |
| Raw Material Type | Rubber Sheet |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Sheet Width | 1 in |
Check the listing for details. Neoprene Sheet Rubber Solid Flex Strip 1/8" Thick x 1" W x 10-Foot Roll 60 Duro. Color: Black, Condition: New. Listed at 12.11 USD. NEW commercial grade Neoprene rubber roll 1/8 thk x 1"wide X 10 FT long (SOLD by the roll) FREE SHIPPING Benefits of Neoprene This is perhaps one of the greatest advantages to using neoprene. Its outstanding physical toughness makes it an excellent all-purpose rubber. Its physical and chemical properties make it heat, chemical, oil and ozone resistant, especially when compared to regular rubber Description. Neoprene rubber is one of the most popular rubbers of today. It can be use in Bumpers,pads,gaskets,mats,covers, and general flange applications. Features: Ozone,UV,oil resistant, chemical,sea water resistant. Specs: Durometer: 60 +/-5 PSI: 725 (MTS) TEMP: -20F TO 170 F Elongation:300% 100% QUALITY GUARANTEE