| Brand | Rubber Sheet Warehouse |
|---|---|
| Unit Type | ft |
| Rubber Hardness | Medium |
| Rubber Type | Neoprene |
| Sheet Length | 10 ft |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 1/16 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Country of Origin | United States |
| Sheet Width | 2 in |
Check the listing for details. Neoprene Solid Rubber Roll 1/16 Thick x 2" wide x 10 ft Long, 60A Duro Black. Condition: New, Made in United States. Listed at 17.00 USD. Chloroprene Rubber (CR), widely known as Neoprene®, was one of the first oil resistant synthetic rubbers. However, it has only moderate resistance to petroleum-based oils and fuels. It can be considered as a good general purpose rubber with an excellent balance of physical and chemical properties.