| Color | Black |
|---|---|
| Rubber Hardness | Medium |
| Material | Commercial Neoprene 60 Duro |
| MPN | AB331253660 |
| Rubber Type | Neoprene |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 1/8 in |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Modified Item | No |
| Brand | American Biltrite |
| Sheet Length | 60 Feet |
| Raw Material Type | Rubber Sheet |
| Country of Origin | United States |
| Sheet Width | 1 in |
Check the listing for details. Neoprene Solid Sheet Rubber Flex Strip 1/8" Thick x 1" W x 60-Ft 1-Pc Roll 60D. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 51.06 USD. Flexible, 60A Duro Hardness - Smooth Plate Finish. Excellent Oil Resistance, Ozone, Weather Resistance.