| Tensile Strength | 525 PSI |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 Deg. F. to + 200 Deg. F. |
| Rubber Hardness | Medium |
| Rubber Type | Neoprene |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 1/16 in |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Brand | Rubber Sheet Warehouse |
| Sheet Length | 12 in |
| Unit Quantity | 1 |
| Adhesive | One Side Adhesive |
| Finish | Smooth Both Sides |
| Country of Origin | United States |
| Sheet Width | 12 in |
| Elongation | 200% |
Check the listing for details. Neoprene Solid Sheet with PSA 1/16" Thick x 12" wide x 12" long 60A Duro, Black. Condition: New, Made in United States. Listed at 34.00 USD. Material: Solid Neoprene Rubber. Typical Physical Properties are provided for your evaluation. • Multi-Purpose Weather Stripping Solution – Ideal for door weather stripping, door seals, and garage door seals to block air, water, dust, and noise.