| Tensile Strength | 525 PSI |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 Deg. F. to + 200 Deg. F. |
| Rubber Hardness | Medium |
| Rubber Type | Neoprene |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 3/8 in |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Brand | Rubber Sheet Warehouse |
| Unit Type | ft |
| Sheet Length | 10 ft |
| Unit Quantity | 1 |
| Adhesive | One Side Adhesive |
| Country of Origin | United States |
| Sheet Width | 1 in |
| Elongation | 200% |
Check the listing for details. Neoprene Solid Strip with PSA 3/8" Thick x 1" wide x 10ft long 60A Duro, Black. Condition: New, Made in United States. Listed at 75.00 USD. Material: Solid Neoprene Rubber. Backing: Self-Adhesive (Peel & Stick). Typical Physical Properties are provided for your evaluation. • Multi-Purpose Weather Stripping Solution – Ideal for door weather stripping, door seals, and garage door seals to block air, water, dust, and noise.