| Maximum Rotational Speed | 25000 Rpm |
|---|---|
| Unit Count | 1.0 Count |
| Power Source | Battery |
| Number of Pieces | 36 |
| Maximum Speed | 25000 RPM |
| Upc | 699838106260 |
| Item Length | Cordless Rotary Tool Kit |
| Battery Average Life | 60 Minutes |
| Unit Type | lb |
| Number of Batteries | 1 D Batteries Required. (included) |
| Voltage | 4 V |
| Motor Type | Brushless |
| Item Height | Cordless Rotary Tool Kit |
| Features | Whisper-Powerful, 5 Adjustable Speed Settings, 360° Rotating Magnetic Stand, USB-C Charging, Universal Type-C Port, LED Speed Indicator, Waterproof, Dustproof, One-Click Pop-Out Design, Ultra-Quiet Idling, Pop-Up Mechanism, Durable Brushless Motor |
| Item Type Name | Mini Cordless Rotary Tool Kit |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | Cordless Rotary Tool Kit |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Item Diameter | 0.79 in |
| Color | Gray |
| Minimum Speed | 12000 RPM |
| Brand | Unbranded |
| Type | Tool Kit |
| Model | Cordless Rotary Tool Kit |
| Item Dimensions | 7.09 X 0.79 X 0.79 Inches |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Weight | 0.22 lb |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. NeoPulse Mini Rotary Tool with Revostor Hub: 5 Speed, USB-C Charging, Portable. Color: Gray, Condition: New, Made in China. Listed at 121.99 USD. NeoPulse Mini Rotary Tool with Revostor Hub. Unleash your creativity with the NeoPulse Mini Rotary Tool with Revostor Hub. Perfect for the DIY enthusiast, this tool combines an array of high-performance features with striking portability.