| Attachments Included | Chainsaw |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Power Source | Gas Powered |
| Color | Orange |
| Guide Bar Chain Size | 20'' 0.325'' Pitch 0.058'' Gauge 76DL |
| Material | Magnesium Alloy, Plastic |
| Year Manufactured | 2026 |
| MPN | NEOTEC NCS6200-20 |
| Bar Length | 20 in |
| Accessories Included | 20'' Guide Bar Chain, Fuel Mix-Bottle, Gloves, Guide Bar Cover, Toolkit, User Manual |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Brand | NEOTEC |
| Tank Capacity | 0.55 L |
| Type | Chainsaw |
| Horsepower | 3.35 HP |
| Assembly Required | Yes |
| Engine Size | 62 cc |
| Model | NEOTEC NCS6200-20 |
| Features | Anti-Kickback, Anti-Vibration Handle, Chain Brake, Cordless, Ergonomic |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 15 lb |
| Power | 2500 W |
| Product Line | 62CC Gas Powered Chainsaw |
Check the listing for details. NEOTEC 20" 62CC Gas Chainsaw 3.35HP 2-Stroke Engine Wood Cutting Tree Trimming. Color: Orange, Condition: New, Made in China. Listed at 132.99 USD. Lightweight And Portable:NEOTEC NCS6200 Chainsaw weight only 14 Ibs. Wrap-around Handle. The engine is equipped with double piston rings, which has better sealing performance, improves machine power and prolongs service life.