| Number of Cups | 1 |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Capsule |
| Custom Bundle | No |
| Color | Silver |
| MPN | NA |
| Material | ABS Plastic |
| Control Panel | Digital |
| Item Depth | 8 in |
| Bar Pressure | 15 bar |
| Bean/Coffee Capacity | EXCLUSIVELY FOR DOLCE GUSTO CAPSULES |
| California Prop 65 Warning | NA |
| Brand | NESCAFÉ |
| Type | EXPRESSO & COFFEE |
| Compatible Capsule/Pad System | NESCAFE |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 12 in |
| Model | Genio 2 |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Hot Milk, Latte Macchiato, Mocha |
| Features | Auto Shut-off, Dripping Cap, Easy to Clean, Portable, Removable Water Tank, Water Level Indicator, Water Tank |
| Components Included | Water Tank |
| Item Width | 10 in |
| Country of Origin | China |
| Power | 1460 W |
Check the listing for details. Nescafe Dolce Gusto Genio 2 Type 9771 Coffee Machine Silver Tested Works. Color: Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 64.99 USD. Nescafe Dolce Gusto Genio 2 Type 9771 Coffee Machine Silver Tested Works Good overall condition. Minor wear. See pictures.