| Power Source | Electric |
|---|---|
| Number of Trays | 4 |
| Custom Bundle | No |
| Color | White |
| Item Diameter | 14 in |
| Material | Plastic |
| MPN | FD-35 |
| Brand | NESCO/American Harvest |
| Type | Food Dehydrator |
| Manufacturer Warranty | NA |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 9 in |
| Model | Model FD-35 |
| Dehydrator Fan Location | Top Mount |
| Features | Air Circulation, Expandable, No Need to Rotate Trays, Fan Flow / Radial Air |
| Country of Origin | United States |
| Power | 425 Watt |
| Item Width | 14 in |
| Item Weight | 4.25 lbs |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| UPC | 029517351009 |
Check the listing for details. NESCO AMERICAN HARVEST SNACKMASTER ENTREE DEHYDRATOR & JERKY MAKER FD-35. Color: White, Condition: Open box, Made in United States. Listed at 45.00 USD. The box to this dehydrator has been opened, but I can find no evidence of it ever being used. It has been tested and the fan works and it heats up.