| MPN | FD-1010 |
|---|---|
| Brand | American HarvestNesco |
| Model | FD-1010 |
| Voltage | 120 |
| Features | See below |
| Material | ABS |
| Item Width | 15.25" |
| Item Height | 13.5" |
| Item Weight | 12 lbs |
| Power Source | Electric (AC) |
| Number of Trays | 4 |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Color | White |
| UPC | Does not appy |
Check the listing for details. Nesco FD-1010 Dehydrator. Color: White, Condition: New. Listed at 151.20 USD. Temperature is adjustable between 95° and 160° F., and this dehydrator air pressure adjusts automatically to number of trays used. Its opaque Vita-Save Exterior blocks light to preserve all the goodness in your food.