| Voltage | 120 |
|---|---|
| Features | See below |
| Item Width | 15.25" |
| Item Height | 10.25" |
| Item Weight | 8.65 lbs |
| Power Source | Electric (AC) |
| Number of Trays | 4 |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Color | White |
| UPC | 0029517010111 |
| Brand | NESCO |
| Model | Not Specified |
| MPN | FD-1040 |
Check the listing for details. Nesco FD-1040 Digital Dehydrator. Color: White, Condition: New. Listed at 166.90 USD. Temperature is adjustable between 95° and 160° F. Air pressure adjusts automatically to number of trays used. x 10.25" high (with four trays.). Opaque Vita-Save Exterior blocks light, preserving all the nutrients in your foods.