| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Maximum Timer Setting | 24 hrs |
| Power Source | Electric |
| Number of Trays | 5 |
| Color | Clear |
| Item Diameter | 12 in |
| MPN | FD-5TC, FD5TC |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 9.5 in |
| Brand | NESCO |
| Type | Food Dehydrator |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 9.65 in |
| Model | NESCO FD-5TC |
| Dehydrator Fan Location | Bottom Mount |
| Features | 5 clear trays 12.5” x 10.75”, Bottom mounted fan, Compact, Digital control panel, Full transparent view, Timer 1-24 hours in half hour increments, foldable tray design with 180° rotation, temperature adjustment between 95°-158°F, Digital Timer, Adjustable |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | China |
| Power | 420 W |
| Item Width | 10.71 in |
| Item Weight | 5.03 lb |
| UPC | 078262013212 |
Check the listing for details. NESCO FD-5TC 5 Clear Tray Rectangular Dehydrator with Digital Timer - NEW. Color: Clear, Condition: New, Made in China. Listed at 45.00 USD. New in Box!