| MPN | FD-79 |
|---|---|
| Brand | American HarvestNesco |
| Model | FD-79 |
| Voltage | 120 |
| Features | See below |
| Item Width | 13.5" |
| Item Height | 11.3" |
| Item Weight | 8 lbs |
| Power Source | Electric (AC) |
| Number of Trays | 4 |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Maximum Timer Setting | 24 hours |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Color | Gray |
| UPC | 029517010548 |
Check the listing for details. Nesco FD-75PR Dehydrator. Color: Gray, Condition: New. Listed at 117.60 USD. Temperature is adjustable between 95° and 160° F. Air pressure adjusts automatically to number of trays used. x 10.25" high (with five trays.). Opaque Vita-Save Exterior blocks light, preserving all the nutrients in your foods.