| MPN | FD-80 |
|---|---|
| Brand | American HarvestNesco |
| Model | FD-80 |
| Voltage | 120 |
| Features | See below |
| Item Depth | 14.6" |
| Item Width | 14.6" |
| Item Height | 9.5" |
| Item Weight | 8.1 lbs |
| Power Source | Electric (AC) |
| Number of Trays | 4 |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Color | Gray |
| UPC | 029517005391 |
Check the listing for details. Nesco FD-80 Dehydrator. Color: Gray, Condition: New. Listed at 123.20 USD. Opaque Vita-Save Exterior blocks light, preserving all the nutrients in your foods. Also included is a 52 page recipe and instruction book. 1.36 to 11 square feet of drying area. Temperature is adjustable between 95° and 155° F. Air pressure adjusts automatically to number of trays used.