| Shape | Round |
|---|---|
| Maximum Timer Setting | 24 hrs |
| Power Source | Electric |
| Number of Trays | 4 |
| Color | White |
| Item Diameter | 14 in |
| MPN | FD37 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 9 in |
| Brand | NESCO |
| Type | Food Dehydrator |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 9.2 in |
| Model | FD 37 |
| Dehydrator Fan Location | Top Mount |
| Power | 400 W |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 14.25 |
| Number of Settings/Programs | 4 |
Check the listing for details. NESCO Food Dehydrator, 4 Trays, For Snacks, Fruit, Beef Jerky- FD37. Color: White, Condition: New, Made in United States. Listed at 39.99 USD. Product Details Manufacturer's 1-year limited warranty.