| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| UPC | 696227867061 |
| EAN | 0696227867061 |
| Brand | NESCO |
| MPN | FD-1018A |
| Binding | Kitchen |
| Publisher | The Metal Ware Corporation |
| ProductGroup | Kitchen |
| PartNumber | FD-1018A |
| NumberOfItems | 1 |
| Model | FD-1018A |
| Manufacturer | The Metal Ware Corporation |
| Label | The Metal Ware Corporation |
| Color | White |
| ISBN | Not Applicable |
Check the listing for details. NESCO Gardenmaster Pro Dehydrator, FD-1018A, White. Color: White, Condition: New. Listed at 192.00 USD. Thank you for visiting our ebay store! The NESCO FD-1018A Gardenmaster Pro Food Dehydrator is our top of the line unit-more powerful and larger than any other. 1000 watts of drying power means you can dry more, faster. This dehydrator comes with eight (15 1/2 diameter) trays and expands up to 30 trays so you can dry large quantities at once, with no tray rotation needed. Additional Add-A-Trays sold separately. The adjustable temperature control (95?F -160?F) gives you the flexibility to achieve the best results when drying different foods that need varying temperature settings. The quiet, powerful Converga-Flow fan forces heated air up the exterior pressurized chamber, then horizontally across each individual tray. The air flow then converges in the center for quick, consistent drying that is four times faster than other dehydrators. Includes eight fruit roll sheets, eight clean-a-screens, a sample of jerky seasoning & cure to get started, and a recipe & instruction book. The NESCO FD-1018A Gardenmaster Pro Food Dehydrator provides the drying power that generates maximum speed and quality for dehydrating your favorite fruits, vegetables, herbs and jerky. NESCO FD-1018A, Gardenmaster Pro Food Dehydrator The NESCO FD-1018A Gardenmaster Food Dehydrator is 1000 watts of pure drying power. With the Converga-Flow technology, air is forced up and across the trays to the center, providing quick, even, and nutritious drying of your favorite foods. Each of the 8 trays are BPA-free and can be expanded to 30 trays. A 95?F-160?F adjustable temperature control accommodates a range of food items. Dry more food faster with the NESCO Gardenmaster Food Dehydrator. This model includes 8 Fruit Roll Sheets, 8 Clean-A-Screens, a sample of Jerky Seasoning and Cure, and a 52-page recipe and instruction book. Features 1000 Watt Powerhead Generates maximum speed and quality for dehydrating foods safety. Adjustable Thermostat Allows user to dry different foods at proper temperatures (95?F - 160?F). Converga-Flow System Provides even heat distribution without having to rotate trays. Features Added Accessories Includes eight fruit roll sheets, eight clean-a-screens, and a sample of jerky seasoning & cure to get started. Expandable Up To 30 Drying Trays Increase the overall drying area by expanding your dehydrator with additional trays. Recipe Booklet Great recipes, tips, and tricks to help you get the most out of your dehydrator. NESCO Gardenmaster Pro Dehydrator, FD-1018A, White