| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Size | 1.93" x 0.9" x 1.57" |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| MPN | 638908 |
| Item Length | 1.93 in |
| Department | Unisex Adults |
| Measurement Provided | Steps |
| Battery Life | 12 Months |
| Unit Type | Unit |
| Language | English |
| Item Height | 1.57 in |
| Body Area | Neck |
| Features | 3D Tri-Axis Sensor, Reset Button, Lightweight, Step Counter, Large Display, Auto Sleep/Wake |
| Sensors | 3D Tri-Axis Sensor |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Walking, Fitness |
| Item Width | 0.9 in |
| Color | Black |
| Material | ABS |
| Set Includes | Pedometer, Clip, Lanyard, CR2032 Battery |
| Brand | NESKLA |
| Type | Step Counter |
| Model | 838 |
| Mounting Location | Waist, Pocket, Neck (Lanyard), Shoes |
| Item Weight | 50 Grams |
| Country of Origin | United States |
| UPC | 638908135700 |
Check the listing for details. 3D Pedometer for Walking, Simple Step Counter Large Digital Display Step Tracker. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 20.77 USD. No Bluetooth, no app or smartphone connections required. Only one reset button, To reset the counter, just only need to press and hold the RESET button for 3-5 seconds to get the step to "0". It is easy to put it in pocket or bag.