| Number of Cups | 1 |
|---|---|
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Capsule |
| Color | Silver |
| Grinding Method | Blade |
| Material | Chrome |
| Control Panel | Digital |
| Bean/Coffee Capacity | 8 oz |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Brand | Nespresso |
| Type | Espresso Machine |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 11 in |
| Voltage | 220 V |
| Model | Nespresso CitiZ Platinum |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Features | Removable Drip Tray |
| Components Included | Water Tank |
| Finish | Shiny |
Check the listing for details. Nespresso CitiZ Platinum & Milk Espresso Machine. Color: Silver, Condition: Open box. Listed at 170.00 USD. Nespresso CitiZ Platinum & Milk Espresso Machine “Brand New / Open Box” Machine is in excellent condition, fully functional. Only opened for inspection/photos (if applicable). Includes milk frother (Aeroccino) for cappuccino and latte. • Fast heat-up (~25 seconds) • Makes espresso, lungo, and milk drinks • Stylish and compact design • Easy one-touch operation Comes exactly as shown in photos. Note: US version (110V) Perfect chance to get a premium coffee machine at a great price!