| Number of Cups | 1 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Capsule |
| MPN | d300 |
| Control Panel | Digital |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Manufacturer Warranty | na |
| Voltage | 110 |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Features | Auto Shut-off, Easy to Clean, Frother |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Water Tank |
| Finish | Matte |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Brand | Nespresso |
| Type | Espresso Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | Nespresso Type D300 |
| Power | 1200 W |
| Item Weight | 13 lbs |
| Country of Origin | Portugal |
Check the listing for details. Nespresso Expresso Machine Type D300 Stainless. Color: Silver, Condition: Used, Made in Portugal. Listed at 138.00 USD.