| Water Tank Capacity | 33 Oz |
|---|---|
| Number of Cups | 1 |
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Pod |
| Color | Black |
| Material | Chrome |
| Control Panel | Digital |
| Item Depth | 2.7 in |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Brand | Nespresso |
| Type | Espresso Machine |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Item Height | 11 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | EN167B |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Latte Macchiato |
| Cable Length | 47 in |
| Features | Auto Shut-off |
| Finish | Painted |
| Item Weight | 7.5 lbs. |
| Power | 1720 W |
Check the listing for details. Nespresso Machine Citiz Limousine Black. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 150.00 USD. Nespresso CitiZ Espresso Machine in excellent condition. This is the Original Line machine, perfect for making high quality espresso and lungo at home