| Number of Cups | 1 |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Capsule |
| Color | Black |
| MPN | C60 |
| Grinding Method | Burr |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Bean/Coffee Capacity | 3.5 oz |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Brand | Nespresso |
| Type | Espresso Machine |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 220 V |
| Model | C61 |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Features | Auto Shut-off |
| Components Included | Water Tank |
| Country of Origin | Switzerland |
| Number of Settings/Programs | 2 |
Check the listing for details. Nespresso Pixie C61 Espresso/Coffee Maker/Machine Black Cleaned/Tested. Color: Black, Condition: Used, Made in Switzerland. Listed at 73.00 USD. Used in great working condition has been tested. Please check out all pictures before purchase. You get exactly what’s in the picture. Feel free to contact us with any questions or offers