| MACHINE WEIGHT | 5.47 lbs |
|---|---|
| Number of Cups | 1 |
| Water Tank Capacity | 24 fl oz. |
| MACHINE DIMENSIONS (W X D X H) | 4.65 x 9.25 x 12.75 in |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Capsule |
| Color | Silver |
| Item Depth | 4.65 |
| California Prop 65 Warning | no |
| Brand | Nespresso |
| Type | Espresso Machine |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Voltage | 220 V |
| CAPSULE CONTAINER CAPACITY | 9-11 capsules |
| Item Height | 12.75 in |
| POWER SAVING MODE | Auto-off after 2 min |
| HEAT-UP TIME | 25 seconds |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 5.47 lbs |
| CONSUMPTION | A+ |
| Item Width | 9.25 |
Check the listing for details. Nespresso Pixie Silver Redesign, Espresso Machine. Color: Silver, Condition: New, Made in United States. Listed at 97.99 USD. All in a design that’s both elegant and sturdy. DISCOVER PIXIE. MACHINE WEIGHT. Auto-off after 2 min. WATER TANK CAPACITY.