| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
|---|---|
| Number of Cups | 17 |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Capsule |
| Color | Gray |
| Material | Plastic |
| MPN | ENV135BAE |
| Control Panel | Digital |
| Bar Pressure | 15 bar |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Brand | Nespresso |
| Type | Espresso Machine |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Item Height | 12.3 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | Nespresso Vertuo |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Latte Macchiato, Mocha, Hot Milk, Cappuccino |
| Features | Auto Shut-off, Water Tank |
| Finish | Matte |
| Item Weight | 11 lbs. |
| Power | 1350 W |
| UPC | 0044387021357 |
Check the listing for details. Nespresso Vertuo Coffee and Espresso Machine - Gray. Color: Gray, Condition: Used. Listed at 49.99 USD. We try to describe and picture each and every item to the best of our ability.