| Color | Silver |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Pod |
| MPN | 9737G |
| Material | Plastic |
| Control Panel | Analog |
| Item Depth | 40 cm |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Colour | Black |
| Brand | Nespresso |
| Type | Pod Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Item Height | 31 cm |
| Model | 9737 |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Features | Water Tank |
| Components Included | Drip Tray |
| Finish | Matt |
| Country of Origin | Switzerland |
| Number of Settings/Programs | 3 |
Check the listing for details. Nespresso Vertuo Coffee Machine Type 9737N Espresso Maker Powers On Silver. Color: Black, Condition: Used, Made in Switzerland. Listed at 219.97 USD. Nespresso Vertuo coffee machine (Type 9737N). • Powers on • Heats up • Water flows through system Condition: Pre-owned with signs of normal use. The unit powers on and cycles water, however it has not been fully tested with capsules. Performance may vary and unit may benefit from cleaning or service. Includes water tank (lid not included). Sold as-is.