| Number of Cups | 1 |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Pod |
| Color | Gray |
| Material | Plastic |
| Control Panel | Digital |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Heat up Time | 30-35 sec |
| Brand | Breville |
| Type | Espresso Machine |
| Compatible Water Filtration | No |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Voltage | 120V |
| Model | Nespresso Vertuo Next |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Hot Milk |
| Features | Auto Shut-off, Removable Drip Tray, Water Tank |
| Cable Length | 32 in |
| Finish | Matte |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 8.8 lbs |
Check the listing for details. Nespresso Vertuo Next Coffee and Espresso Maker, Machine Only, 1500 watts, Gray. Color: Gray, Condition: Used. Listed at 44.95 USD. Appears lightly used, in very good condition.