| Country/Region of Manufacture | Hungary |
|---|---|
| Number of Settings/Programs | Not Found |
| UPC | 0021614802033 |
| Water Tank Capacity | 37oz |
| Number of Cups | 1 |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Capsule |
| MPN | BNV520RED1BUC1 |
| Control Panel | Digital |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Item Height | 12.4 in |
| Voltage | 1500 W |
| Type of Coffee Made | Espresso, Latte Macchiato, Cappuccino |
| Cable Length | Not Found |
| Features | Auto Shut-off, Frother, Cord Storage, Quick Heating |
| Finish | Matte |
| Item Width | 6 in |
| Color | Red |
| Material | Chrome |
| Grinding Method | Blade |
| Item Depth | 8 in |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| California Prop 65 Warning | No |
| Brand | Breville |
| Type | Espresso Machine |
| Compatible Water Filtration | Brita, Aquaclean, Saeco |
| Model | BNV520RED |
| Power | 1250 W |
| Item Weight | 8.8 lbs. |
Check the listing for details. Nespresso Vertuo Next Coffee & Espresso Machine by Breville Cherry Red. Color: Red, Condition: Used. Listed at 38.99 USD. This product is in pre-owned condition.