| Number of Cups | 1 |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Pod |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Control Panel | Digital |
| Item Depth | 14 in |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Brand | Nespresso |
| Type | Espresso Machine |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Water Filtration | Brita |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 14.5 in |
| Model | Delonghi |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso |
| Components Included | Drip Tray |
| Finish | Matte |
| Item Width | 5.51 in |
| Item Weight | 13 lbs |
Check the listing for details. Nespresso Vertuo Next Coffee Espresso Maker. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 59.99 USD. Open box like new.