| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
|---|---|
| Number of Cups | 1 |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Capsule |
| MPN | ENV155BAE |
| Control Panel | Digital |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 12.4 in |
| Type of Coffee Made | Espresso, Coffee |
| Features | Removable Drip Tray, Water Tank, Auto Capsule Ejection, Recycling Ready, Centrifusion Technology, Energy-saving Auto Shutoff Function, One-touch Brewing, Two Capsule Sizes |
| Finish | Matte |
| Item Width | 5.5 in |
| Color | Gray |
| Grinding Method | Burr |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 16.9 in |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Brand | Nespresso |
| Type | Espresso Machine |
| Model | Nespresso Vertuo |
| Item Weight | 8.8 lbs |
Check the listing for details. Nespresso Vertuo Next Coffee & Espresso Maker, Machine Only, Dark Gray. Color: Gray, Condition: New. Listed at 87.00 USD. Nespresso by De'Longhi introduces the Vertuo Next, the latest Vertuo Nespresso coffee maker, which features an all-new design for the ultimate brewing experience. In addition to its original espressos, this machine produces an extraordinary cup of coffee with a smooth layer of crema - the signature of a truly great cup of coffee.