| Number of Cups | 1 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Capsule |
| Grinding Method | Burr |
| Material | Plastic |
| Control Panel | Analog |
| Item Depth | 14 in |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Brand | Nespresso |
| Type | Espresso Machine |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 14 in |
| Model | Nespresso Vertuo Pop |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Cable Length | 32 in |
| Features | Water Tank |
| Components Included | Drip Tray |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Nespresso Vertuo Pop+ Deluxe Coffee and Espresso Maker. Condition: New. Listed at 70.00 USD. COMPACT: Sleek Vertuo design with 37 fl.