| Number of Cups | 1 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 25.4 fl oz |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Capsule |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Control Panel | Digital |
| Item Depth | 14 in |
| Brand | Nespresso |
| Type | Espresso Machine |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Item Height | 10 in |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Latte Macchiato, Mocha |
| Components Included | Drip Tray, User Manual, Water Tank |
| Item Width | 9 in |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 8 lbs |
| UPC | 044387239202 |
Check the listing for details. Nespresso Vertuo Pop+ Iced Coffee Kit. Color: Black, Condition: New. Listed at 99.99 USD. Exclusive Nespresso Iced Coffee Kit including a Vertuo Pop+ Liquorice Black coffee and espresso machine, 7 Iced Leggero pods, 10 Cold Brew Style pods and 1 Nomad iced coffee Tumbler. With multiple cup sizes and a user-friendly one-touch system, your coffee is just the way you like it - refreshingly simple.