| Form | Liquid |
|---|---|
| Occasion | Any Occasion |
| Power Source | None |
| Size | Medium |
| MPN | 18278D |
| Year Manufactured | 2022 |
| Item Length | 3.75 in |
| Humidity Control | No |
| Department | Adults |
| Unit Type | fl oz |
| Number in Pack | 2 |
| Item Height | 4.5 in |
| Manufacturer | NEST Fragrances, LLC |
| Style | Modern |
| Features | Deodorizer, Diffuser |
| Intended Use | Aromatherapy |
| Unit Quantity | 2 |
| Room | Any Room |
| Finish | Matte |
| Handmade | No |
| Item Width | 3.75 in |
| Color | Clear |
| Item Diameter | 2 in |
| Material | Bamboo Sticks, Glass |
| Installation Area | Freestanding |
| Brand | NEST Fragrances |
| Type | Reed Diffuser |
| Volume | 5.9 fl oz / 175 ml |
| Model | Nest New York Blue Garden |
| Theme | Floral |
| Effect | Motivation & Positive Energy |
| Scent | Blue Garden |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 1.10 lb |
| Product Line | Nest New York Blue Garden |
| UPC | 840732105679 |
Check the listing for details. Nest New York Blue Garden Reed Diffuser 5.9 fl oz. Color: Clear, Condition: New, Made in United States. Listed at 79.00 USD. The Nest New York Blue Garden Reed Diffuser is a modern and stylish home fragrance product by NEST Fragrances, LLC. This 5.9 fl oz liquid diffuser is perfect for any occasion and includes bamboo sticks for easy use. The Blue Garden scent, designed for motivation and positive energy, is floral and intended for aromatherapy in any room of the home. With a matte finish and clear color, this reed diffuser from the Nest New York Blue Garden collection is a beautifully crafted addition to any living space.