| MPN | GLOBALIND-236642-NF |
|---|---|
| Material | secret |
| Color | secret |
| Type | secret |
| Item Length | 23.8 in |
| Item Width | 23.8 in |
| Item Height | 23.8 in |
| Brand | FixtureDisplays |
| Manufacturer | FixtureDisplays |
Check the listing for details. Nestable Double Deck Pallet, Plastic,4-Way,48"x40", 2750 Lb Stat Cap. Color: secret, Condition: New. Listed at 251.54 USD. The Global Industrial? Nestable Plastic Pallets resist weather, splitting mildew and rot. They outlast other plastic pallets because they're made from USDA-approved, 100% recyclable black polyethylene. ISPM51 exempt for export shipping. Nest up to 31 pallets to a height of 8' for efficient storage when not in use. Sturdy construction gives these plastic pallets a 2,750 lb. fork capacity and 15,000 lb. floor capacity. Allows 4-way forklift. Improved textured surface helps to prevent slipping. See More Details