| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet (1000-Mbit/s) |
|---|---|
| Maximum LAN Data Rate | 1000 Mbps/1 Gbps |
| Network Connectivity | Wired-Ethernet (RJ-45) |
| MPN | MS510TXPP |
| Item Length | 17.9 in |
| Layer | 2 |
| Brand | NETGEAR |
| Number of WAN Ports | 8 |
| Form Factor | Rack Mountable |
| Type | Ethernet Switch |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Item Height | 3.5 in |
| Model | Netgear MS510TXPP |
| RAID Levels | 10+0 |
| Number of LAN Ports | 8 |
| Item Width | 10.6 in |
| Interface | Ethernet (RJ-45), SFP |
| Product Line | NETGEAR ProSafe |
Check the listing for details. NETGEAR MS510TXPP ProSafe 8-Port Multi-Gigabit Smart Managed Pro Switch. Condition: Used. Listed at 249.99 USD. Product Number MS510TXPP. Tested in good working order. Switch only. Fast & Free. In case a product has manufacturer warranty, it is verifiable with product serial number after you receive the product.