| Maximum Downstream Data Rate | 960 Mbps |
|---|---|
| Maximum LAN Data Rate | 1000 Mbps |
| Color | Black |
| Ports | Ethernet (RJ-45), USB 2.0, Coax |
| MPN | C7000 |
| Item Length | 9.66 in |
| To Fit | PC, Television Set |
| Brand | NETGEAR |
| DOCSIS Standard | DOCSIS 3.0 |
| Type | Cable Modem Router |
| Modem Device Type | Cable Modems & Routers |
| Item Height | 1.7 in |
| Model | Nighthawk AC1900 WiFi Cable Modem Router |
| Connectivity | Wired-Ethernet (RJ-45), Wireless (Wi-Fi), Wireless-Wi-Fi 802.11ac, Wireless-Wi-Fi 802.11a, USB |
| Maximum Wireless Data Rate | 1900 Mbps |
| Features | Beamforming, VPN Capabilities, Dual-Band, For Gaming, Unlocked |
| Number of LAN Ports | 4 |
| Item Width | 8.31 in |
Check the listing for details. NETGEAR Nighthawk AC1900 WiFi Cable Modem Router DOCSIS 3.0 1900Mbps 4 LAN. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 30.00 USD. NETGEAR Nighthawk AC1900 WiFi Cable Modem Router DOCSIS 3.0 1900Mbps 4 LAN