| Features | Beamforming |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Maximum LAN Data Rate | 1000 Mbps |
| DOCSIS Standard | DOCSIS 3.0 |
| Modem Device Type | Cable Modems & Routers |
| Ports | Ethernet (RJ-45) |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| UPC | 606449106657 |
| Brand | NETGEAR |
| Type | Cable |
| Item Height | 1.7 in |
| Color | Black |
| Model | NETGEAR Nighthawk AC1900 |
| Connectivity | Wireless-Wi-Fi 802.11ac |
| MPN | C7000-100NAS, C7000100NAS |
| Item Length | 9.66 in |
| Number of LAN Ports | 4 |
| Item Width | 8.31 in |
Check the listing for details. NETGEAR Nighthawk C7000 AC1900 WiFi Cable Modem Router. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 271.98 USD. MPN: C7000-100NAS; UPC: 606449106657. Manufacturer NETGEAR / Netgear, Inc. Product Model C7000. Product Line Nighthawk. Powerful 1.6GHz Processor – Boosts WiFi, wired, USB, and WAN-to-LAN speeds for smooth streaming and gaming.