| Maximum Downstream Data Rate | 960 Mbps |
|---|---|
| Maximum LAN Data Rate | 1000 Mbps |
| Color | Black |
| Ports | Ethernet (RJ-45), USB 2.0 |
| MPN | 272-12731-01 |
| Item Length | 9 in |
| To Fit | PC |
| California Prop 65 Warning | no |
| Brand | NETGEAR |
| DOCSIS Standard | DOCSIS 3.0 |
| Type | Router |
| Unit Type | Unit |
| Modem Device Type | Cable Modems & Routers |
| Manufacturer Warranty | NA |
| Item Height | 9 in |
| Model | NETGEAR AC1900 |
| Maximum Wireless Data Rate | 1900 Mbps |
| Connectivity | Wired-Ethernet (RJ-45), Ethernet (RJ-45) Hub/Switch, Wireless (Wi-Fi) |
| Features | Beamforming, Dual-Band, For Gaming |
| Unit Quantity | 1 |
| Number of LAN Ports | 4 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Width | 2 in |
Check the listing for details. Netgear Nighthawk C7000v2 Cable Modem Router AC1900 DOCSIS 3.0 EUC. Color: Black, Condition: Used, Made in Vietnam. Listed at 23.49 USD. Model: Nighthawk C7000v2. Wi-Fi Standard: AC1900 dual-band. Netgear Nighthawk C7000v2 unit only. AC1900 dual-band Wi-Fi. DOCSIS Standard: DOCSIS 3.0. DOCSIS 3.0 standard may not support highest-tier modern speeds.