| Country of Origin | China |
|---|---|
| Maximum LAN Data Rate | 1000 Mbps |
| MPN | MR1100 |
| Item Length | 10.55cm |
| Colour | Black |
| Brand | NETGEAR |
| Type | Router |
| Cellular Network Technology | LTE |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 2.04cm |
| Model | Nighthawk M1 |
| Connectivity | 4G |
| Maximum Wireless Data Rate | 886.5 Mbps |
| Features | Unlocked |
| Carrier | Unlocked |
| Number of LAN Ports | 1 |
| Item Width | 10.55cm |
Check the listing for details. Netgear Nighthawk M1 MR1100 unlocked LTE hotspot. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 192.14 USD. •Netgear Nighthawk M1 MR1100 device. •Unlocked for global use – works with most GSM carriers (just insert your SIM). 📦 What’s Included.