| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Brand | Datamini Systems |
| Rack Unit Width | 550 mm |
| Type | Server Case |
| Weight Capacity | 132 lbs |
| Mount Type | Free-Standing/ Wall-Mount |
| Rack Depth | 450 mm |
| Custom Bundle | No |
| Model | DAT-15U |
| MPN | Does Not Apply |
| Number of Side Panels | 1 |
| Rack Capacity | 15U |
| Rack Unit Height | 15 U |
Check the listing for details. Network racks 15 U, with inside mount tray, wall mount kit & Fan ( Complete Kit). Condition: New. Listed at 155.00 USD. Network Cabinet 15UDiminsions : 550*450*769 mm, with Fan and ShelveWall Mount/ Free Standing, complete Kit for wall mount .1). Industry Standard: Complies with ANSI/EIA RS-31O-D, IEC297-2, DIN41491: PART1, DIN41494: PART7, GB/T3047.2-92,; ETSI Standard2). Capacity/Rack Units: 15U 3). Loading Capacity: 60 kgs (132 lbs)4). Materials: SPCC high-quality cold rolled steel5). Thickness:Mounting profiles: 2.0 mm;Side panels: 1.0 mm;Other enclosures: 1.2 mm6). Cooling Fan: 120 mm AC cooling fan7). Side panels: Removable with Easy Handy Latches or locks8). Doors: Toughened glass front and solid rear doors with round lock9). Colors: Black-RAL 9004; 10). Surface Finish: Degreasing, Pickling, Phosphating, powder coatingBOXED PACKING : KNOCKED-DOWN