| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Unbranded/Generic |
| ASIN | B0822VNX1R |
| MPN | Does not Apply |
| Cable tester battery | 9V (not include) |
| Crimper size | 193 * 100 * 15mm / 7.6 * 3.9 * 0.6in |
| Cable tester weight | 92g / 3.2ounce |
| Cable tester size | 105 * 100 * 35mm / 4.1 * 3.9 * 1.4in |
| Package weight | 903g / 2.0lb</p><p> |
| Package size | 265 * 175 * 55mm / 10.4 * 6.9 * 2.2in |
| Crimper weight | 281g / 9.9ounce |
Check the listing for details. Network Repair Plier Tool Kit with Utp Cable Tester Spring Clamp Crimping Tool. Condition: New. Listed at 41.31 USD. This tool kit includes a crimping pliers, network cable tester, wire stripping cutter, flat /cross screwdriver, stripping pliers cutter, punch-down tool and RJ45 connectors. Features: 3-in-1 crimping/cutting/stripping tool, which is perfect for RJ-45, RJ-11 RJ-12 connectors, and suitable for Cat5 and Cat5e cable with 8P8C, 6P6C and 4P4C plugs. MULTI-FUNCTION CABLE TESTER FOR TESTING TELEPHONE OR NETWORK CABLES: for RJ-11, RJ-12, RJ-45, CAT5, CAT5e, 10/100BaseT, TIA-568A/568B, AT T 258-A; 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 and ground 9 LED lights. Powered by one 9V battery (not included). Designed for use with telephone lines test, alarm cables, computer cables, intercom lines and speaker wires functions. The kit is safe in a convenient tool bag, which can prevents the product from damage. You can use it at home, office, lab, dormitory, repairing store and in daily life. Specifications: Crimper size: 193 * 100 * 15mm / 7.6 * 3.9 * 0.6in Crimper weight: 281g / 9.9ounce Cable tester size: 105 * 100 * 35mm / 4.1 * 3.9 * 1.4in Cable tester weight: 92g / 3.2ounce Cable tester battery: 9V (not include) Package size: 265 * 175 * 55mm / 10.4 * 6.9 * 2.2in Package weight: 903g / 2.0lb Package list: 1 * Crimping Pliers 1 * Network Cable Tester 1 * Wire Stripping Cutter 1 * Screwdriver 1 * Stripping Pliers Cutter 1 * Punch-down Tool 1 * RJ45 Connectors Box