| Battery Included | No |
|---|---|
| UPC | 0028877320892 |
| Speed | 2700 RPM |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow, Black |
| MPN | DW511 |
| Item Length | 11.5 in |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DEWALT DW511 |
| Features | Lightweight, Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyed |
| Item Weight | 4.3 lbs |
Check the listing for details. [NEW] DEWALT DW511 1/2" Hammer Drill - Brand New in Box. Color: Yellow, Black, Condition: New. Listed at 89.00 USD. This is a powerful, corded tool built for high-performance drilling in wood, steel, and masonry. NIB (New in Box). The tool is unused and in perfect working order.