| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Does not apply |
| Type | Does not apply |
| Blade Edge Type | Straight Edge |
| Blade Material | Steel |
| Features | Folding Handle,Lockable Blade,Removable Blade |
| Hand Tool Type | Utility Knife |
| Handle Material | Plastic |
| Individual/Set | Individual |
| Knife Type | Utility Knife |
| Lock Type | Plunge Lock |
| Number of Pieces | 1 |
| Product Weight (lb) | 0.24 lb |
| Replacement Blade Type | Utility Knife Blades |
| Returnable | 90-Day |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Blade Length (in) | 1.27 in |
| Blade Width (in) | .02 |
| Handle Length (in) | 4.03 |
| Product Depth (in) | 1.25 in |
| Product Length (in) | 6.15 in |
| Product Width (in) | 0.9 in |
Check the listing for details. NEW Durable FASTBACK Compact Folding Utility Knife with General Purpose Blade. Condition: New. Listed at 12.50 USD. The Milwaukee FASTBACK Compact Folding Utility Knife features a press and flip mechanism for easy, 1-handed opening. The Milwaukee utility knife allows users to make quick, tool-free blade changes for maximum jobsite efficiency with a metal extension over the button to prevent accidental blade removal. The press and flip open utility knifes compact size allows for easy storing while a durable wire belt clip reduces pocket tearing. The small utility knife has a blade holder designed for scoring and includes a lanyard hole for convenient tethering. Press and flip opening Quick change Compact size Durable wire belt clip reduces pocket tearing Lanyard hole Blade holder designed for scoring Metal extension to prevent accidental blade removal Includes: one 48-22-1500 Dimensions Blade Length (in.) 1.27 in Blade Width (in.) .02 Handle Length (in.) 4.03 Product Depth (in.) 1.25 in Product Length (in.) 6.15 in Product Width (in.) 0.9 in Details Blade Edge Type Straight Edge Blade Material Steel Features Folding Handle, Lockable Blade, Removable Blade Hand Tool Type Utility Knife Handle Material Plastic Individual/Set Individual Knife Type Utility Knife Lock Type Plunge Lock Number of Pieces 1 Product Weight (lb.) 0.24 lb Replacement Blade Type Utility Knife Blades