| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Does not apply |
| MPN | Does not apply |
| Batteries Included | No |
| Battery Power Type | Hardwired |
| Battery Size | .Built-In |
| Battery Type Required | 1.5-volt,AA,AAA,C,D |
| Control Type | Manual/Analog |
| Display Type | Analog |
| Electrical Tools Features | No Additional Features |
| Included | No Additional Items Included |
| Measures/Detects | Battery |
| Number of Batteries Required | 0 |
| Product Weight (lb) | 0.15 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Test Meter Type | Specialty Meter/Tester |
| Tools Product Type | Test Meter |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Product Depth (in) | 2.13 in |
| Product Height (in) | 2.94 in |
| Product Width (in) | 1 in |
| Type | Does not apply |
Check the listing for details. NEW Easy to Read Battery Tester for D, C, AAA, AA 9-Volt Adjustable for Sizes. Condition: New. Listed at 8.87 USD. Contact arm moves easily to accommodate different sizes9-volt battery tester works with D, C, AA and AAA batteriesEasy-to-read display determines low/good battery conditions Need a simple battery tester to see if that old battery in the drawer is still good. This 9-Volt Battery Tester features an efficient analog scale that easily identifies the battery's current charge level. Simply insert the battery and the easy-to-read display will reveal a low or good charge. A convenient contact arm is compatible with multiple battery sizes for a versatile use.Analog scale quickly identifies battery charge levelMoveable contact arm fits multiple battery sizesSimple low/good indicatorSmall rivet in moveable arm tests button cell batteriesEquipped with a 1-year warranty