| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Style | Chippendale |
| Item Height | 42.25 in |
| Item Width | 19.5 in |
| Material | Maple |
| Type | Desk |
| Antique | Yes |
| Color | Dark Wood Tone |
| Item Length | 40.25 in |
| Time Period Manufactured | Pre-1800 |
Check the listing for details. New England Chippendale Maple Slant Front Desk with Great Color circa 1790. Color: Dark Wood Tone. Listed at 1650.00 USD. A fine Chippendale maple slant front desk with great color and proportions, featuring a compartmentalized interior, four graduated drawers with period batwing brasses, on a nicely carved bracket base. New England in origin, possibly Newburyport, MA, dating to circa 1790. Good overall condition, with some surface shrinkage cracks, some stickiness to the drawers, minor surface refreshing, and other imperfections and wear commensurate with age and use. Dimensions: 42 ¼” H x 40 ¼” W x 19 ½” D. Ref: 51149ITEM ID8848 New Hampshire Antique Co-op 323 Elm StreetMilford, NH 03055 A local family business since 1983Named Best of New England by Yankee Magazine