| Current Output | 10 A or Less |
|---|---|
| System Configuration | Grid-Tie |
| Power Source | Solar |
| Custom Bundle | No |
| Wattage | 300-399 W |
| MPN | IQ8A-72-2-US |
| Item Length | 8.3 inch |
| Current Type | AC |
| Unit Type | lb |
| Voltage | 41-50 V |
| Connector Type | MC4 |
| Features | Corrosion Resistant |
| Unit Quantity | 2.63 |
| Non-Domestic Product | No |
| Maximum Input Power | 451-500 W |
| Maximum Input Voltage | 51-60 V |
| Inverter Technology | Microinverter |
| Current Rating | 1-5 A |
| Material | Reinforced Plastic |
| Brand | Enphase |
| Type | Charger/Inverter |
| Model | IQ8A-240-72-2-US |
| Recommended Environment | Outdoor |
| Resistance Properties | Weatherproof |
| Charging Mode | MPPT (Maximum Power Point Tracking) |
| Application | Back-up Power, Electronics, Home/Garden |
| Country of Origin | United States |
| Power | 351-400 W |
Check the listing for details. NEW Enphase IQ8A Microinverters EN-IQ8A-72-2-US Pre-Tariff pricing. Condition: Open box, Made in United States. Listed at 140.00 USD. The NEW Enphase IQ8A Microinverters EN-IQ8A-72-2-US are a set of two high-quality microinverters designed for grid-tie solar systems. With a power source of 300-399 watts and a maximum input power of 451-500 watts, these microinverters are ideal for outdoor use in residential settings.